Druty do robótek
Druty do robótek

Druty do robótek to narzędzia, które powinny zostać dobrane odpowiednio do grubości włóczki, a także do charakteru planowanych robótek i do osobistych preferencji. Dobre druty to bowiem takie akcesoria, którymi pracuje się łatwo i wygodnie. Kiedy jednak wybierasz je po raz pierwszy, możesz nie znać jeszcze swoich własnych oczekiwań. Podpowiemy Ci zatem, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie idealnej pary!

Spis treści:
Rodzaj materiału
Jaki rodzaj wybrać na początek?
Rozmiar

Rodzaje materiału drutów do robótek

Druty do robótek mają ułatwiać pracę, a nie ją utrudniać, dlatego w zależności od tego, co planujesz nimi wykonać, istotne mogą okazać się dla Ciebie inne cechy takich akcesoriów. Jednym zależy na tym, aby robótka nie ześlizgiwała się z drutów. Inni pragną, aby oczka łatwo przechodziły z jednego druta na drugi. Jeszcze inni będą dążyć do tego, aby praca nie powodowała dyskomfortu i nie obciążała rąk. Co więc wybrać na początek? Należy wiedzieć, że narzędzia te mogą być wykonane z drewna, bambusu, plastiku, aluminium, teflonu oraz metalu. Każdy rodzaj akcesoriów znajdziesz w naszym sklepie. Jeśli chcesz poznać dokładną charakterystykę poszczególnych produktów, skontaktuj się z nami. Co należy wiedzieć o najczęściej wybieranych akcesoriach do dziergania?

Drewniane, bambusowe, plastikowe, aluminiowe czy teflonowe?

Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku materiałów na druty. Te wykonane z drewna są stosunkowo lekkie i najbardziej naturalne. Dobrze podtrzymują robótkę, ponieważ ich powierzchnia jest delikatnie matowa. Podobne cechy charakteryzują także druty bambusowe, które są jeszcze lżejsze. Początkującym często poleca się druty plastikowe, ponieważ są bardzo gładkie, a to sprawia, że nie zaciągają włóczki. Ich zaletą jest też niska cena. Amatorzy mogą sięgać również po druty teflonowe, cenione za trwałość i gładkość. Warto pamiętać, że pierwsze narzędzia tego typu powinny spełniać dwa kryteria: twardość i lekkość. W przeciwnym razie ich waga może zniechęcić do pracy, a brak wytrzymałości - z powodu braku wprawy - może skończyć się szybkim zniszczeniem akcesoriów. W naszej ofercie znajdują się również inne akcesoria krawieckie, takie jak: szydełka, nici, koronki, taśmy, sznurki czy wstążki.

Druty

Jaki rodzaj drutów do robótek ręcznych wybrać na początek?

Druty do robótek ręcznych można podzielić na kategorie nie tylko ze względu na materiał wykonania, ale również ze względu na ich budowę. Wyróżniamy między innymi druty proste (w tym klasyczne i skarpetkowe, inaczej pończosznicze), druty okrągłe (z żyłką) oraz pomocnicze, inaczej warkoczowe. Urozmaicony wybór sprawia, że osoby początkujące mogą mieć jeszcze większy problem z dobraniem odpowiedniego rodzaju tego typu akcesoriów na początku swojej przygody z robótkami ręcznymi. Co charakteryzuje zatem poszczególne rodzaje drutów?

Klasyczne akcesoria proste

Takie druty są ostro zakończone z jednej strony, co pozwala nabierać oczka oraz tępo zakończone z drugiej strony, co zabezpiecza oczka przed zsuwaniem się. Druty proste sprzedaje się w zestawach po dwie sztuki. Są one przeznaczone do pracy w rzędach, czyli do tworzenia między innymi koców. Warto pamiętać, że w trakcie dziergania ciężar robótki opiera się właśnie na nich, co może nieco męczyć dłonie.

Proste pończosznicze (skarpetkowe)

Takie druty są ostro zakończone z obu stron i sprzedawane w zestawach po 4 lub 5 sztuk. Taka ilość jest niezbędna, ponieważ na czterech drutach rozkłada się oczka (tworząc kwadrat), a piątym nabiera się oczka nowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą one pracy w okrążeniach, czyli do robienia skarpet, rękawiczek, rękawów lub czapek. Ze względu na to, że są one dosyć krótkie, najlepiej wybierać modele wykonane z drewna lub bambusu - włóczka nie będzie się wtedy zsuwać.

Modele okrągłe z żyłką

Druty z żyłką są bardzo uniwersalne, ponieważ - choć zostały stworzone do pracy w okrążeniach - z powodzeniem można używać ich również do pracy w rzędach. Zaletą takich narzędzi jest także fakt, że żyłka przejmuje tutaj całą wagę robótki, którą można wygodnie oprzeć na swoich kolanach. Dzięki temu dzierganie cięższych prac nie męczy dłoni. Długość żyłki pomiędzy drutami należy dobrać do długości planowanej robótki.

Modele pomocnicze

Druty pomocnicze mają kształt zakrzywiony - przypominający literę U lub skrzydło ptaka. Służą do odkładania oczek i przerabiania ich w odpowiednim momencie, najczęściej do wykonywania warkoczy (stąd ich druga nazwa "druty do warkoczy").

Jak dobrać rozmiar?

Druty mogą mieć różną wielkość i kształt, a także przekrój i grubość. Najczęściej są walcowate, choć mogą być też płaskie lub kwadratowe, co wpływa na komfort chwytu. Najważniejsza jest natomiast ich grubość, czyli średnica przekroju. Należy dobrać ją do grubości włóczki, a także do rodzaju ściegu i docelowej gęstości dzianiny. Najłatwiej jest wybierać rozmiar tych akcesoriów w oparciu o zalecenia producenta włóczki, który sugeruje na opakowaniu produktu, jakie druty najlepiej sprawdzą się do pracy z danym materiałem. Zakup pierwszych drutów do robótek to duże wyzwanie, jednak sugerując się naszymi podpowiedziami, możesz bez trudu wybrać dla siebie akcesoria warte wypróbowania. Sprawdź, jakie rodzaje akcesoriów do robótek ręcznych posiadamy obecnie w naszej ofercie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl