Uncategorized

Muliny

Muliny wykorzystywane są przede wszystkim w hafcie. Wykonuje się z nich także biżuterię i ozdabia domowe tekstylia. Powstają one z kilku skręconych ze sobą nitek ułożonych w jedno pasmo i sprzedawanych w formie luźnego, podłużnego pęczka. Bogata paleta kolorów oraz rodzajów muliny pozwala tworzyć z niej projekty o dużym stopniu szczegółowości. Oprócz nitek bawełnianych w pasmanteriach sprzedawane są także motki metalizowane czy cieniowane.

Czym jest i jakie są właściwości muliny?

Muliny można zamiennie nazywać nićmi do haftu. Mają one postać cienkich pasemek złożonych z kilku nitek. Zwykle powstają z bawełny, która dobrze sprawuje się podczas tworzenia rękodzieła. Oprócz tego w sprzedaży znajdują się nici z poliestru. Motki wykonane z tych materiałów są wytrzymałe, wydajne i nie kosmacą się podczas wyszywania. Mulina sprzedawana w naszej pasmanterii Mimotek ma postać luźnych, podłużnych pęczków w wielu kolorach. Sprawdzą się one zwłaszcza w wyszywaniu techniką haftu krzyżykowego, półkrzyżykowego czy płaskiego. Warto pamiętać, że nici mają szersze zastosowanie i nie muszą służyć wyłącznie hafciarkom. Wszystko za sprawą wielu wariantów dostępnych w pasmanteriach.

Czy istnieją inne materiały do haftu?

Do haftowania wykorzystywać można również kordonki . Podstawowa różnica pomiędzy materiałami polega na ich wykorzystywaniu w czasie pracy. Podczas gdy nitki muliny można oddzielić z pasemka, kordonek nie daje takiej możliwości. Projekt musi zostać wyszyty taką grubością nici, jaką ma dany kordonek. Z tego względu większość rękodzielników uważa muliny za nici dające więcej możliwości podczas haftowania. Należy więc dobrze przemyśleć wybór materiału do pracy.

Polecane warianty

Szczególnie polecane są warianty materiału DMC oraz Ariadna, występujące w bogatej palecie kolorystycznej i żywych odcieniach. Praca z tym materiałem nie jest skomplikowana pod warunkiem korzystania z nici o wysokiej jakości. Istotne znaczenie ma w tym wypadku producent motka. Nici mniej znanych producentów mogą wpływać na słabszą jakość wykonywanego projektu. Dotyczy to zwłaszcza kosmacenia i mechacenia na etapie tworzenia projektu oraz farbowania podczas prania. Należy bowiem pamiętać, że projekty z muliny można prać i prasować, a niektóre także czyścić chemicznie i suszyć w suszarce. Jakość nici będzie miała więc duże znaczenie dla zachowania estetycznego wyglądu rękodzieła na dłużej.

></figure></div><h3 class=Jaki rodzaj wybrać?

Ostateczny wybór rodzaju materiału zależeć będzie od realizowanego projektu. Najpopularniejszy wybór to nici bawełniane o uniwersalnym zastosowaniu, bogatej kolorystyce i dużej wytrzymałości. Dla urozmaicenia rękodzieła sięgać można po motki cieniowane z efektownymi przejściami pomiędzy odcieniami. Zmienna barwa powoduje, że projekt staje się unikatowy i niepowtarzalny. Ciekawym wyborem będą także poliestrowe nici metalizowane. Ich zaletą jest jedyny w swoim rodzaju wygląd – mogą mieć kolorystykę perłową, antyczną czy fluorescencyjną. Należy jednak pamiętać, że rękodzieła z nici metalizowanych wymagają szczególnej pielęgnacji. Projektów nie powinno się prasować w wysokiej temperaturze, czy prać w pralce.

Czy mulina do haftowania dostępna jest w każdej pasmanterii?

Mulina do haftowania ma szerokie zastosowanie i jest dostępna w każdej pasmanterii. Nici używane są do robienia zdobień na koszulkach, spodniach czy sukienkach i są produktem niezwykle popularnym. Niektórzy wykonują drobne wzory także na mniej oczywistych częściach garderoby, takich jak buty czy torebki. Poza tym haft umieszcza się na tekstyliach domowych, takich jak ręczniki, poszewki oraz ściereczki. W zależności od umiejętności, rękodzieło może mieć postać drobnego napisu lub skomplikowanego obrazka.

Hafty i zdobienia

Haft nie jest jednak jedynym zastosowaniem muliny. Nici wykorzystuje się także do tworzenia kolorowej biżuterii. Popularne są zwłaszcza bransoletki, które świetnie uzupełniają letnie stylizacje. Oprócz tego mulina znajduje zastosowanie w dekoracji mieszkania. Przy jej użyciu wyszywać można kanwy z nadrukiem, które po wykonaniu spełnią funkcję oryginalnego obrazu. W pasmanterii Mimotek znajdziesz m.in. kanwy z motywami kwiatowymi, aniołkami, czy wzory okolicznościowe.

Nici dla początkujących

Szczególnie polecanymi nićmi są w 100% bawełniane motki. Najlepiej, by składały się z sześciu nitek i miały miękką w dotyku strukturę. Spowoduje to, że nić przechodząca przez tkaninę nie zerwie się i zachowa swoją pierwotną gładkość. Wysokiej jakości bawełna sprawi natomiast, że praca zyska estetyczny połysk. Dobrze decydować się na znane marki produkujące motki. Nici DMC lub Ariadna dostępne są nawet w kilkudziesięciu odcieniach i można je kupić zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych pasmanteriach – także na stronie Mimotek. Muliny służą przede wszystkim do haftowania. Można z nich tworzyć także biżuterię czy ozdoby na ubraniach. W pasmanterii Mimotek przygotowaliśmy szeroką ofertę motków od znanych marek DMC, czy Ariadna. Kilkadziesiąt kolorów nici zamówić można online, a dzięki szczegółowemu opisowi łatwo dopasować je można do wykonywanego projektu. Zachęcamy do przeglądania asortymentu naszej pasmanterii.