Włóczka z moherem jest lekka, elegancka i praktyczna. Własnoręcznie wydziergane z jej pomocą swetry czy szale prezentują się niezwykle szykownie za sprawą lekko połyskującej powłoki tego typu przędzy. Chociaż określenie „moherowy” jest znane większości osób, to jednak nie każdy wie, czym jest moher i jakie są jego właściwości. Poznaj zatem nieco bliżej ten szczególny materiał.
Czym jest włóczka z moherem?
Włóczka z moherem to określenie stosowane w odniesieniu do przędzy z takich mieszanek, jak moher i wełna czy moher i akryl . Dodatek moherowych włókien w tych produktach nadaje im niezwykle cenne właściwości i bardziej luksusowy wygląd. Wystarczy spojrzeć na dostępne w naszym sklepie włóczki marki Nako , aby już na pierwszy rzut oka ocenić, że stworzone z nich ubrania i akcesoria będą miękkie, przyjemne w dotyku, gładkie i bardzo ciepłe. Czym jednak jest dodatek w postaci włókien moheru?
Pochodzenie
Naturalny moher to wełna z włosów kóz angorskich. Oryginalnie materiał ten pochodzi z Tybetu i Ankary, stolicy Turcji. Z czasem jednak – ze względu na wyjątkowe właściwości i piękno tej przędzy – kozy angorskie zaczęto hodować na całym świecie, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii i Południowej Afryce. Od zawsze moher uznawany był za dobro luksusowe, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że również dzisiaj jest to jeden z najbardziej pożądanych materiałów.
Właściwości
Moher uszlachetnia włóczki z wełny czy akrylu, a także poprawia ich właściwości użytkowe. W naszym sklepie znajdziesz najróżniejsze włóczki , w tym również przędzę moherową w mieszankach z wełną i akrylem, ponieważ zwiększają one wytrzymałość tych delikatnych w dotyku włókien. Moher doskonale izoluje ciepło, a także dobrze pochłania wilgoć i wodę. Jest miękki i elastyczny, a w przeciwieństwie do wełny nie drapie, nie gryzie i nie uczula, ponieważ nie zawiera lanoliny. Co więcej, łatwo poddaje się barwieniu i na długo zachowuje trwałość koloru. Moherowa przędza wyróżnia się lekkością, wytrzymałością i odpornością na mechacenie. Wykonane z niej ubrania czy dodatki nie gniotą się, a dodatkowo pięknie się prezentują, ponieważ włóczka z dodatkiem moheru ma piękny, delikatny połysk.
Co można stworzyć z włóczki z moherem?
Włóczka z moherem nadaje się do ręcznego dziergania garderoby, która ma dobrze izolować od zimna. Świetnie sprawdza się w tworzeniu ciepłych swetrów, czapek i szalików. Dzięki temu, że przędza moherowa jest odporna na przemakanie, stanowi dobry materiał na płaszcze i inne elementy odzieży wierzchniej na wiosnę czy jesień. Bez obaw można wykorzystywać ją także do wykonywania koców, a nawet elementów obiciowych mebli tapicerowanych czy dywanów. Z moherowej przędzy robi się między innymi dywaniki dekoracyjne czy pokrowce na pufy. Ponieważ materiał ten nie uczula (jest hipoalergiczny) sprawdzi się także jako surowiec na produkty dla dzieci. Z moheru można wydziergać miękką zabawkę czy ubranka dla lalek, a także garderobę dla maluszków, a nawet dla niemowląt.
Właściwości wyrobów
Moherowa odzież i akcesoria są lekkie, wytrzymałe, ciepłe, odporne na mechacenie i eleganckie. Dobrze odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała. Nie gniotą się. Świetnie izolują od chłodu. Jeśli więc chcesz otulić się puszystym, gładkim w dotyku, miękkim i ciepłym swetrem, przędza moherowa sprawdzi się doskonale. Nie musisz obawiać się, że materiał okaże się gryzący, podrażni skórę czy wywoła reakcję alergiczną. Wolne od lanoliny włókna są bezpieczne nawet dla najdelikatniejszej skóry dzieci i niemowląt. Ponieważ moher jest higroskopijny i ciepły, dobrze sprawdza się jako surowiec na akcesoria, takie jak czapki, szaliki czy kominy.
Zasady pielęgnacji
Wyroby z moherowej przędzy wymagają specjalnego traktowania. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nie ulegną zmechaceniu i zachowają nie tylko swój piękny wygląd, ale także praktyczne właściwości. Należy pamiętać więc, że włóczki zawierające moher można prać wyłącznie w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Do tego zabiegu trzeba stosować też specjalne detergenty w płynie, które nie tylko czyszczą, ale też konserwują, wzmacniając włókna. Po delikatnym wypraniu i odciśnięciu nadmiaru wody należy suszyć je na płasko. Co ważne, zasady te dotyczą nie tylko czystych włóczek zawierających 100% moheru, ale również tych produktów, w których moher znajduje się na drugim czy trzecim miejscu w składzie. Szukasz włóczki do dziergania odzieży i dodatków, które będą nie tylko piękne, ale też praktyczne? Postaw na motki z moherem dostępne w wielu pięknych kolorach do wyboru. W asortymencie naszego sklepu Mimotek znajdziesz mieszanki moheru z wełną owczą i akrylem, które świetnie uzupełniają nawzajem swoje właściwości. Poza tym zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi włóczkami z naszej oferty. W asortymencie posiadamy takie warianty jak włóczki z bambusem , bawełną , poliamidem , poliestrem , kaszmirem , jedwabiem czy nitką metalizowaną . W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu .
“