Guma okrągła
Guma okrągła

Guma okrągła jest jednym z tych akcesoriów, które dobrze mieć w swoim domowym przyborniku krawieckim. Dzięki sporej elastyczności i wszechstronnemu zastosowaniu guma może niejednokrotnie uratować ubrania czy tekstylia, które uległy uszkodzeniu. W pasmanterii To i Owo 24h wiemy sporo na temat właściwości oraz użycia okrągłej gumy. Z naszego poradnika dowiesz się tego, czego być może nie wiedziałaś o tym przydatnym akcesorium krawieckim.

Spis treści
Właściwości i rozmiary
Do czego wykorzystać?

Jakie właściwości ma okrągła guma krawiecka? Poznaj różne rozmiary, w tym 3 mm oraz 0,8 mm w przypadku gumy kapeluszowej

Okrągła guma krawiecka cechuje się sporą elastycznością. Rozciągliwość sprawia, że krawcowe powinny szczególnie uważać podczas przyszywania jej do tkanin, ponieważ często przymocowanie jej tak, jak klasycznej tasiemki skończyć się może uszkodzeniem materiału. W zależności od sposobu użycia gumę można umieścić luźno wraz ze stoperami lub przyszyć ją do tkaniny tak, aby zapewnić jej przestrzeń do rozciągania, czyli bez przeszywania. W przeciwnym razie dojść może do uszkodzenia szwów podczas używania ubrań lub tekstyliów z ukrytą wewnątrz, nieprawidłowo przyszytą gumą.

Szeroki wybór

W sprzedaży spotkać można różne rozmiary i kolory gum. W naszej pasmanterii znaleźć można między innymi okrągłe modele 1,5 mm i 3 mm, a także okrągłą gumę kapeluszową w rozmiarze 0,8 mm. Dostępne kolory to klasyczna czerń, błękit, czerwień i wiele innych. Pojawienie się okrągłych gum zrewolucjonizowało krawiectwo. W odróżnieniu od płaskich modeli okrągłe wykończenie pozwala zastosować je zarówno wewnątrz tkaniny, jak i na zewnątrz. Estetycznie zaokrąglone krańce oraz kolor doceniane są między innymi w przemyśle odzieżowym oraz przy produkcji biżuterii. Również w domu warto mieć pod ręką gumę z zaokrąglonymi brzegami. Można ją zastosować jako regulację opięcia dresów, kurtek czy ubrań sportowych wraz ze stoperami. To właśnie stąd wśród krawcowych przyjęła się zastępcza nazwa gumy, czyli gumosznurek.

Do czego wykorzystać okrągłą gumę z pasmanterii?

Okrągła guma z pasmanterii ma wszechstronne zastosowanie. Popularnym sposobem jej użycia są marszczenia wykonywane między innymi w sukienkach i kurtkach. Najprościej wykonać je przy użyciu maszyny, choć klasyczna igła i nitka również się sprawdzą. Gumę należy przyszyć we wcześniej zaznaczonych miejscach. Trzeba pamiętać o jej prawidłowym zamocowaniu, czyli okalaniu gumy tzw. zygzakiem, zamiast przebijania jej na wylot. Dzięki temu gumosznurek zachowa elastyczność i nie będzie rozrywać się podczas używania tkaniny. Po przyszyciu gumę wystarczy ściągnąć do uzyskania wybranego efektu – marszczenie jest gotowe!

Inne sposoby wykorzystania

Gumosznurek dobrze wygląda nie tylko wszyty pod tkaniny, ale także stosowany jako wykończenie ubrań i akcesoriów. Wspomnieliśmy już o używaniu go w roli regulacji obwodu dresów, kurtek czy kamizelek. Można go także stosować jako wykończenie maseczek. Guma o małym obwodzie świetnie sprawdzi się przy wykonywaniu zauszników. Co ciekawe, kolorowe modele gum znajdują swoje zastosowanie u osób wykonujących biżuterię. Kolorowy, elastyczny sznurek jest doskonałą bazą pod bransoletkę lub oryginalny naszyjnik. W odróżnieniu od płaskich modeli guma okrągła może zostać wykorzystana nawet do zewnętrznego wykańczania tkanin. Jej estetyczny wygląd, łatwe przyszywanie do tekstyliów oraz spory wybór rozmiarów sprawiają, że ma ona wszechstronne zastosowanie. Odwiedź naszą pasmanterię To i Owo 24h, żeby przekonać się o szerokim wyborze akcesoriów do Twojego przybornika!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl