Akcesoria do haftu krzyżykowego
Akcesoria do haftu krzyżykowego

Akcesoria do haftu krzyżykowego zamawiać można w gotowych zestawach lub oddzielnie. Wielkość kompletu zależeć będzie od stopnia zaawansowania hafciarki, a także złożoności danego projektu. Narzędzia nie są kosztowne, a przygodę z haftem da się rozpocząć nawet z niewielkim wyposażeniem. Co potrzebne jest do wykonania haftu krzyżykowego?

Spis treści
Na początek
Pozostała część wyposażenia

Akcesoria do haftu krzyżykowego na początek

Akcesoria do haftu krzyżykowego to przede wszystkim nici. Ich dobór jest kwestią indywidualną, a technika haftu pozwala na używanie wielu ich typów. Przy realizowaniu projektu skorzystać można z muliny, kordonka czy metalizowanych nici, dobierając ich kolory w zależności od potrzeb. W naszej pasmanterii Toiowo24h dostępne są pojedyncze nici lub całe komplety. Obok standardowej muliny to nici cieniowane, metalizowane oraz satynowe, dzięki czemu można je precyzyjnie dobierać do swojego projektu. Oprócz nici potrzebna będzie tkanina. Dobrze, by bazą haftu krzyżykowego była kanwa, czyli materiał ułatwiający robienie krzyżyków. Tkanina jest delikatnie usztywniona i tworzona w różnych kolorach. Świetnie sprawdza się w przypadku osób nieposiadających doświadczenia z haftem.

Igła z ostrą i tępą końcówką

Ważnym elementem zestawu startowego są igły. Te różnią się od siebie długością, wielkością uszek, czy wreszcie typem końcówki. Igła powinna być na tyle długa, aby ułatwiać swobodny chwyt i lekko przechodzić przez materiał, nie pozostawiając na nim widocznych otworów. Uszko musi być na tyle duże, aby ułatwić swobodne przeciąganie nitki. W przypadku haftu krzyżykowego końcówka igieł nie będzie miała większego znaczenia. Haft na kanwie możliwy jest zarówno przy użyciu tępej, jak i ostrej końcówki. Na start warto zamówić zestaw igieł o różnej grubości. Pozwoli to swobodnie dobierać je do swojej pracy.

Jakie inne akcesoria do haftu krzyżykowego będą potrzebne?

Akcesoria do haftu krzyżykowego to nie tylko nici, igły i kanwa. Do rękodzieła przyda się także tamborek, czyli obręcz służąca do naciągania materiału, pozwalająca na precyzyjne stawianie krzyżyków. W pasmanteriach dostępne są różne typy tych narzędzi. Tamborki wykonuje się z plastiku, drewna, a nawet bambusa, tworząc je w odmiennych kolorach i średnicach. Początkujące hafciarki powinny wybierać tamborki o małej średnicy - od 10 do 15 centymetrów. Większe akcesoria powodować mogą szybsze zmęczenie dłoni. Czy tamborek to akcesorium niezbędne do haftu? Nie, ponieważ projekty da się wykonywać bez jego użycia. Nie da się jednak ukryć, że naciąganie kanwy zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę, a sam zakup tamborka nie jest obciążeniem dla portfela.

Narzędzia, które ułatwią rękodzieło

Swój zestaw uzupełnić można o akcesoria opcjonalne. Należą do nich między innymi nożyczki hafciarskie oraz nożyce do tkanin. Pierwsze przydadzą się do przycinania nici, drugie pozwolą na cięcie materiału hafciarskiego, zmniejszając ryzyko siepania. Projektowanie ułatwi z kolei znikający marker. Przy jego pomocy nanieść można wzór na tkaninę, stawiając kolejne krzyżyki według zaznaczonego motywu. Po czasie ślad zaznaczony markerem znika z materiału, nie pozostawiając widocznych plam. Alternatywą jest biały ołówek, przydatny zwłaszcza do haftowania na ciemnej tkaninie. Szkic jest dobrze widoczny w czasie pracy, a ślad znika pod wpływem wody. Planujesz zacząć przygodę z haftem krzyżykowym? Zapraszamy do pasmanterii Toiowo24h, gdzie skompletujesz zestaw potrzebny do wykonania Twojego projektu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl