Guziki ozdobne
Guziki ozdobne

Guziki ozdobne wykorzystuje się do dekorowania odzieży, tekstyliów czy tworzenia rękodzieła. Elementy te w przemyślany sposób łączą w sobie funkcję dekoracyjną oraz użytkową, służąc do zdobienia oraz zapinania ubrań lub pościeli. W pracowniach krawieckich można znaleźć różne typy dekoracyjnych guzików, przez co sposób ich wykorzystania stale się poszerza. W pasmanterii Mimotek wiemy dużo o tych dodatkach krawieckich. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej o ozdobnych akcesoriach.

Spis treści
Rodzaje dekoracyjnych akcesoriów
Zastosowanie

 

 

 

Z czego tworzy się guziki ozdobne i jakie są ich rodzaje

Guziki ozdobne występują w rozmaitych kształtach i kolorach. Różnią się od siebie typem surowca, z którego zostały wykonane, a także rodzajem mocowania do tkaniny. Akcesoria krawieckie można podzielić m.in. na guziki na stopce oraz na dziurki. Pierwsze z nich posiadają wystający bolec z przelotką, przez który przeciąga się nitkę. Drugie są całkowicie płaskie i można je przyczepić do tkaniny, przeciągając nić przez wycięte w nich dziurki. To jednak niejedyny podział tych akcesoriów krawieckich. Można je również rozróżnić ze względu na materiał, z którego zostały wytworzone. Jakie rodzaje można wówczas wymienić?

Z masy perłowej

Oryginalnym dodatkiem do ubrań oraz pościeli są guziki wykonane z masy perłowej. Ten unikatowy surowiec zapewnia akcesoriom niepowtarzalny wygląd – mienią się one odcieniami bieli, beżu i różu. Tworzywo jest bardzo wytrzymałe i jednocześnie wygląda na ekstremalnie delikatne. Te akcesoria z masy perłowej tworzy się zwykle w kształcie okręgu. Najczęściej używa się ich do wykańczania odzieży, rzadziej przy tworzeniu dekoracji i rękodzieła.

Zestaw do szycia z guzikami

Z metalu

Często spotykaną pozycją w pasmanteriach są guziki metalowe. Zwykle służą one do uzupełniania ubrań – pełnią funkcję zapięcia w jeansach lub marynarkach. Można je odlewać w różnych kształtach, wykonując na ich powierzchni dekoracyjne wzory. Zaletą metalowych wariantów jest ich wytrzymałość i odporność na zarysowania. Zwykle mają one kolor złoty lub srebrny, jednak mogą być barwione na inne odcienie.

Z drewna

Do ozdobnych akcesoriów krawieckich zaliczyć można guziki drewniane. Surowiec daje dużą swobodę w nadawaniu kształtu, a dzięki możliwości lakierowania pozwala na stworzenie rozmaitych odcieni. Akcesoria z drewna wyglądają naturalnie, dlatego znajdują zastosowanie zwłaszcza przy zdobieniu swetrów oraz tworzeniu rękodzieła. Świetnie znoszą duże obciążenie i trudno je uszkodzić. Dodatkowo są one lekkie, mogą mieć różne rozmiary, a ich oryginalny wygląd wpływa na wysokie walory dekoracyjne.

Z plastiku

Plastik jest popularnym surowcem wykorzystywanym do tworzenia guzików. Ze względu na dużą plastyczność pozwala na stworzenie niemal dowolnego kształtu oraz zabarwienie na niemal każdy kolor. Elementy plastikowe są lekkie i wytrzymałe. Łatwo je przyszyć do tkanin, a także przykleić do tworzonych ozdób. Z plastiku często wykonuje się guziki przypominające szkło. Akcesoria krawieckie stworzone ze szkła są zazwyczaj drogie, dlatego zainteresowane ich nabyciem osoby często decydują się na zamówienie imitujących je akcesoriów plastikowych.

Guziki ozdobne do swetra, marynarki i sukienki – zastosowanie w modzie i nie tylko

Guziki ozdobne do swetra, marynarki czy sukienki znajdziesz w niemal każdej pasmanterii. Najszersze zastosowanie odnajdują one w branży modowej, dlatego akcesoria przeznaczone do odzieży są powszechnie dostępne w sprzedaży. Są one doszywane do rozmaitych elementów garderoby, znajdując swoje miejsce w kolekcjach największych domów mody. Ponadczasowym trendem są wełniane swetry z kolorowymi guzikami, żeglarskie marynarki z metalowym zapięciem oraz stylowe koszule z rzucającym się w oczy rzędem guzików. Ozdobne akcesoria można wykorzystać również do wykończenia sukienek letnich i wizytowych. Gdzie jeszcze się je wykorzystuje? Branża odzieżowa nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie wykorzystuje się dekoracyjne guziki. Można je przyszywać także do wyrobów tekstylnych, tworząc zapięcia do poszewek na poduszki i kołdry. Znajdują one zastosowanie jako dekoracje do zabawek dziecięcych, w tym maskotek dla dzieci. Często używa się ich również do tworzenia rękodzieł artystycznych. Płaskie warianty świetnie uzupełnią kartki okolicznościowe wykonane techniką decoupage czy scrapbooking. Można ich użyć przy ozdabianiu drewnianych pudełek na biżuterię oraz ramek na zdjęcia. Wielu kupuje dekoracyjne guziki dla urozmaicenia lekcji plastyki dla dzieci i młodzieży. Warto wziąć pod uwagę takie zastosowanie akcesoriów krawieckich. Szerokie możliwości stosowania dekoracyjnych guzików sprawiają, że są one obiektem zainteresowań krawcowych, osób zajmujących się rękodziełem, a nawet pedagogów. Akcesoria krawieckie mogą służyć do zdobienia ubrań, tworzenia dekoracji okolicznościowych oraz urozmaicania zajęć plastycznych w szkołach. W pasmanteriach takich jak Mimotek znajdziesz dziesiątki rodzajów guzików – od modeli pościelowych po zdobione na stopce. Koniecznie sprawdź, czy wśród nich znajduje się element, jakiego szukasz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl