Kordonki do szydełkowania
Kordonki do szydełkowania

Kordonki do szydełkowania powstają w różnych wariantach. Odmienny skręt, kolor, grubość i materiał nitek pozwala tworzyć z nich oryginalne projekty. Zwykle do korzystania z kordonków używa się szydełka bądź igły, a powstające rękodzieło może ozdobić dom lub stać się częścią garderoby. Jakie właściwości mają nitki do szydełkowania oraz co warto wiedzieć o ich rodzajach? Jaki kordonek wybrać do swojego projektu, a także do czego najczęściej stosuje się te akcesoria?

Spis treści:
Charakterystyka
Jakie wybrać?
Zastosowanie
Pielęgnacja

 

 

Czym charakteryzują się kordonki do szydełkowania?

Kordonki do szydełkowania powstają z kilku skręconych ze sobą nitek. Zwykle są one bawełniane i poliestrowe, a każdy nawój posiada szczegółowo opisaną wagę, grubość oraz długość. Najczęściej mierzy on kilkaset metrów, co pozwala na wykonanie nawet najbardziej okazałych projektów. Parametry opisujące każdy kordonek są bardzo ważne, ponieważ decydują o możliwości zastosowania nitki do wykonania wybranego projektu. Cieńsze i krótsze kordonki nadają się do innych rękodzieł niż ich grubsze i dłuższe odpowiedniki. Kordonki o tym zastosowaniu sprzedawane są w niemal każdej pasmanterii, w tym także online. W naszej pasmanterii Mimotek dostępna jest pełna gama kolorów nitek dziewiarskich o różnych grubościach. Oprócz jednokolorowych wariantów to także wersje cieniowane czy metalizowane. Tak zróżnicowany asortyment pozwala precyzyjnie dobrać kordonek do zaplanowanego projektu i odwzorować swój pomysł w stu procentach. W naszej ofercie znajdują się takie kordonki jak: Ada, Atłasek, Babylo, Camellia, Muza, Karat 8, Maja, Maxi i Maximum.

Jakie wybrać?

W przypadku szydełkowania duże znaczenie ma nie tylko kolor nitki, ale przede wszystkim jej grubość - im większy numer, tym kordonek jest cieńszy. Rozmiar nici warunkuje ich zastosowanie. Każdy kłębek posiada zwykle opis z proponowaną grubością odpowiedniego szydełka, która ułatwi pracę z nicią o określonej grubości. W przypadku naszej pasmanterii Mimotek szydełko pasujące do danego kordonka znajdziesz w oddzielnej kategorii produktów do dziergania i zamówisz we wspólnej przesyłce.

Akcesoria do szycia na szydełku

Zastosowanie kordonka bawełnianego do szydełkowania

Kordonek bawełniany do szydełkowania ma szerokie zastosowanie. Często używa się go do wykonywania elementów garderoby - zarówno dodatków do odzieży, jak i oryginalnych akcesoriów. Z kordonków możesz zrobić między innymi bikini, kapelusz czy kołnierzyk. Nitki nadają się także do wykonania sukienki, bluzki, a nawet etui na telefon. Dziewiarki są w stanie zrobić z nich również romantyczne narzutki na ramiona czy lekkie bolerka. Oprócz ubrań popularnym zastosowaniem kordonków jest tworzenie ozdób do domów. Nitki nadają się do wykonywania zarówno niewielkich, jak i dużych przedmiotów dekorujących wnętrza. Można z nich zrobić między innymi narzutę na łóżko czy oryginalny koc. Wykorzystuje się je także do robienia podszewek na poduszki, obrusów, bieżników i firan. Kordonki służą także do zaprojektowania różnego rodzaju drobnych ozdób - nie tylko choinkowych, ale także wieszanych na oknach, drzwiach czy układanych w jadalni. Dziewiarki potrafią zrobić z nitek podkładki pod kubki, a nawet niepowtarzalne pluszaki.

Pielęgnacja rękodzieła

Sposób dbania o rękodzieło w dużej mierze zależeć będzie od rodzaju nitki wybranej do dziergania. Pielęgnacja wygląda inaczej w przypadku wariantów bawełnianych oraz syntetycznych. Warianty z bawełny można prać w temperaturze 40, 60, a niektóre nawet w 95 st. C. Trzymając się tych wytycznych, materiały zachowają swoje pierwotne właściwości, nie skurczą się, ani nie utracą naturalnego koloru. Natomiast projekty stworzone z nici syntetycznych można prać w zakresie temperatur 30-60 st. C. W obu przypadkach bardzo ważne jest wystrzeganie się detergentów powodujących blaknięcie kolorów. Silne środki piorące spowodują, że rękodzieło straci swój pierwotny wygląd, nawet jeśli zostało wykonane za pomocą kosztownych nici. Kordonki występują w wielu rodzajach i grubościach, a właściwości nitek warto dobrać do przygotowywanego projektu. Oprócz popularnych kordonków bawełnianych w pasmanteriach znajdziesz także wersje poliestrowe, metalizowane, jednobarwne oraz cieniowane. Rękodzielników zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej pasmanterii Mimotek, gdzie od ręki dostępne są nitki idealne do tworzenia ozdób do wnętrz oraz elementów garderoby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl