Uncategorized

Lamówka bawełniana

Lamówka bawełniana

Lamówka bawełniana to pasek materiału służący do estetycznego wykańczania brzegów ubrań, bielizny czy tekstyliów domowych. Można wykorzystywać je nie tylko przy wyrobie nowych produktów, ale również do odnawiania zużytej odzieży lub jej personalizacji. Jakie rodzaje wyróżniamy i do czego można ich używać?

Lamówka bawełniana – co to jest i do czego służy?

Lamówka bawełniana przyjmuje formę tasiemki, paska materiału, który naszywa się przy brzegu ubrań bądź domowych tekstyliów. Dzięki niej materiały nie strzępią się na krawędziach. Są też bardziej odporne mechanicznie – zabezpieczone przed rozpruciem czy rozdarciem. W ofercie naszego sklepu Mimotek znajdziesz różne rodzaje lamówek w wielu kolorach do wyboru. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz porady przy wyborze odpowiedniego wariantu!

Jaką rolę pełnią?

Jak wspominaliśmy, lamówkami obszywa się brzegi tkaniny, aby zabezpieczyć je przed strzępieniem się i nadać im estetyczne wykończenie. Paski materiału mogą stanowić wzmocnienie również w okolicy zapięć, suwaków czy szwów. Dzięki nim odzież staje się bardziej wytrzymała, trwała i funkcjonalna. Lamówki sprawdzają się też jako element ozdobny i usztywniający. Można wykorzystywać je, tak jak wstążki i tasiemki – w roli wiązań, wypustek, dekoracyjnych wstawek. W takim przypadku często nie dobieramy ich idealnie pod kolor danej tkaniny, lecz stawiamy na efektowny kontrast lub spójność kolorystyczną, która wprowadza do projektu dodatkowe wzory, połysk lub jaśniejsze/ciemniejsze akcenty. Lamówkami możemy wykańczać zatem gotowe ubrania, obrusy czy firanki. Mamy też możliwość wykorzystania ich do odświeżenia lub naprawienia swojej garderoby poprzez zamaskowanie niemożliwych do usunięcia plam i uszkodzeń mechanicznych. Kolorowe lub wzorzyste modele pozwalają też dodać charakteru odzieży, której chcemy dać nowe życie, dostosowując ją do swojego stylu.

Do czego można ich używać?

Lamówki sprawdzają się nie tylko w krawiectwie. Z powodzeniem można wykorzystywać je także przy różnych technikach rękodzielniczych – do tworzenia dekoracji czy nawet do związywania włosów ozdobnymi kokardkami. Podobnie jak wstążki, tasiemki i sznurki, lamówki sprawdzą się też przy pakowaniu prezentów i związywaniu bukietów. Ich zastosowanie jest więc znacznie szersze niż mogłoby się wydawać.

Lamówka bawełniana 18 mm, 20 mm, 40 mm – czym różnią się od siebie?

Lamówka bawełniana 18 mm, 20 mm, 40 mm to tylko kilka przykładowych produktów dostępnych w naszym sklepie. Tak naprawdę akcesoria tego typu różnią się jednak nie tylko szerokością, ale i wieloma innymi czynnikami. Przy podziale takich produktów pod uwagę bierzemy między innymi:
– metodę wytwarzania lamówki,
– obecność zaprasowania,
materiał,
– szerokość,
– kolor i wzór.

Co warto zatem wiedzieć, zanim wybierzemy konkretny rodzaj produktu?

Lamówka bawełniana

Charakterystyka

Lamówka z bawełny jest najbardziej popularna z uwagi na swoją uniwersalność. Produkt tworzony jest z tkanin bawełnianych, czyli z włókien naturalnych. Charakteryzuje go odporność mechaniczna oraz miękka, przyjemna w dotyku faktura. Lamówki z tego materiału dobrze znoszą pranie i łatwo się prasują. Są też przyjazne dla skóry, dlatego można używać ich przy bieliźnie i ubrankach niemowlęcych.

Zaprasowana czy niezaprasowana?

Lamówka zaprasowana jest grubsza niż ta bez zaprasowania. W związku z tym naszycie jej na ubranie daje efekt elegancki, a nawet luksusowy. Należy pamiętać jednak, że nie zawsze będzie ona lepszym wyborem niż lamówka niezaprasowana. Dodatkowa warstwa materiału sprawia, że takie wykończenie pozostawia po sobie efekt ostrej krawędzi, zatem stanowi odpowiednie rozwiązanie w przypadku ubrań wizytowych, np. przy kołnierzyku, mankiecie. Niezaprasowane modele pozwalają natomiast uzyskać efekt miękkiej linii, co lepiej sprawdza się w przypadku odzieży codziennej, wygodnej i niekrępującej swobody ruchów.

Jaką szerokość najlepiej wybrać?

Lamówki są dostępne w wielu rozmiarach do wyboru. Inna szerokość sprawdzi się bowiem przy materiale o dużej gramaturze, a inna – przy lekkiej, zwiewnej sukience. Przy wyborze zwracamy zatem uwagę zarówno na wielkość całego produktu – ubrania, zasłon, firanek – jak i na grubość materiału, z którego zostały one uszyte. Przykładowo, cienka lamówka będzie lepszym wyborem dla bielizny i letnich sukienek, ale nie sprawdzi się przy grubych dresach czy narzucie na łóżko dwuosobowe. Uwagę warto zwrócić także na wagę obszycia. Zbyt gruba, ciężka lamówka będzie wpływała na to, jak odzież układa się na ciele, dlatego do cienkich koszul i lekkich sukienek lepiej będzie dobierać wąskie paski z cienkiego materiału. Jeśli zaś chodzi o kolor – produkty, które mają stanowić estetyczne, subtelne wykończenie, dopasowujemy do barwy materiału i stosujemy taki sam odcień nici. W przypadku, gdy celowym zabiegiem jest stworzenie kontrastu między lamówką a ubraniem, można pokusić się o zestawienie zupełnie różnych kolorów nici, lamówki i materiału bazowego.

Lamówki z bawełny to niezbędne akcesoria nie tylko dla krawcowych. Sprawdź, jakie produkty znajdziesz w naszej pasmanterii!