Robótki ręczne
Robótki ręczne

Robótki ręczne należą do bardzo praktycznych hobby. Oprócz kreatywnego wykorzystania wolnego czasu, efektem dziergania są domowe ozdoby, ciepłe szaliki, czapki, swetry i inne części garderoby. Do rozpoczęcia przygody z robótkami ręcznymi niewątpliwie potrzebne są cierpliwość, odrobina talentu i samozaparcia, ale również odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, jakie akcesoria okażą się niezbędne na początkowych etapach dziergania oraz skąd czerpać inspiracje na nowe dzieła.

Spis treści:
Co warto wiedzieć?
Poziom trudności
Co można stworzyć?
Dla początkujących
Poradnik

 

Co warto wiedzieć o robótkach ręcznych na drutach?

Robótki ręczne na drutach przeżywają renesans. Z dnia na dzień przybywa osób zainteresowanych samodzielnym wykonywaniem wyrobów z włóczki. Do rozpoczęcia przygody z drutami nie trzeba wiele - zestaw dla osób stawiających pierwsze kroki powinien obejmować grube druty oraz motek włóczki. Z czasem można go uzupełnić o inne akcesoria. W pasmanterii Mimotek znaleźć można m.in. agrafki, liczniki rzędów, czy miarki dziewiarskie dedykowane osobom zajmującym się robótkami ręcznymi. Początek dziergania wymaga nauczenia się, w jaki sposób trzymać druty oraz tworzyć splot. Po opanowaniu podstaw będzie można przejść do bardziej zaawansowanych wzorów. Wskazówek i instrukcji warto szukać w książkach lub poradnikach wideo poświęconych dzierganiu. Osoby robiące na drutach chętnie dzielą się swoją pasją i tworzą filmy, w których doradzają początkującym dobór technik odpowiednich do ich umiejętności.

Sploty dla początkujących i zaawansowanych

Wzory, które można wykonać na drutach, dzielą się na bardziej i mniej zaawansowane. Podczas nauki dziergania warto skorzystać z technik niewymagających skomplikowanych umiejętności. Pomoże to oswoić się z drutami, zrozumieć sekwencję ruchów i opanować posługiwanie się włóczką. Splotem dobrym na początek jest m.in. splot dżersejowy, pomagający w nauce przerabiania oczek prawych i lewych. Z czasem przejść można do bardziej zaawansowanych wzorów, jednak przedtem dobrze poznać sposób czytania schematów. Osoby zainteresowane robótkami na drutach powinny bowiem pamiętać, że wiele splotów opisanych jest właśnie za pomocą schematów. Ich czytanie ułatwia dzierganie od samego początku - zwłaszcza, że w wielu poradnikach w formie pisemnej wzory przedstawione są właśnie za pomocą schematów.

Akcesoria do robótek ręcznych

Co można stworzyć za pomocą narzędzi krawieckich?

Katalog wyrobów, które można stworzyć na drutach i szydełku, jest szeroki. Dziewiarki potrafią wykonać nie tylko części garderoby, ale także ozdoby do domu. Wśród rękodzieła królują jednak ciepłe szaliki, czapki, rękawiczki, a także grube skarpety. Nieco większego wkładu pracy wymaga zrobienie swetra i lekkiego kardiganu. Z włóczki stworzyć można także miękkie kamizelki lub kominy na szyję. Gruba włóczka idealnie nadaje się do zrobienia przyjemnego koca lub pledu, z kolei cieńsze warianty pozwolą wykonać ciekawe ozdoby do domu. Przykładem są osłonki na kubki lub świeczki, które odmieniają wygląd wnętrza i nie wymagają wysokich umiejętności od dziewiarki.

Łatwe robótki ręczne na szydełku i drutach

Robótki ręczne na szydełku i drutach kojarzą się z godzinami spędzonymi nad rękodziełem. Jednak podobnie jak w przypadku dziergania na drutach, także robienie na szydełku wymaga wprawy, by wymyślony projekt zrealizować w kilka godzin. Początkowo należy oswoić się z szydełkiem i poznać kilka podstawowych ściegów, jakimi można posługiwać się przy pracy. To między innymi słupki, półsłupki, oczko łańcuszka i pęczki, a instrukcje ich wykonywania zobaczyć można w poradnikach wideo. Kolejny etap to wybór realizowanego projektu - na początek dobrze wybrać prosty, nieskomplikowany wzór, taki jak szalik. Z czasem przejść można do dziergania serwetek, maskotek, a nawet torebek. Nie można zapomnieć o doborze odpowiednich akcesoriów. Jaki sprzęt do robienia na szydełku będzie potrzebny dla nowicjusza?

Zestaw dla początkujących

Podstawą jest szydełko, którego rozmiar należy dobrać do włóczki lub kordonka używanych przy pracy. Informacje o proponowanym rozmiarze szydełka znajdziesz na etykiecie włóczki, a w przypadku niektórych pasmanterii - także w opisie produktu na stronie. Do wyboru są szydełka z plastiku, metalu, czy innych tworzyw sztucznych. Wraz z nim do swojego ekwipunku zamówić musisz włóczkę o właściwej grubości. Początkowo możesz korzystać z porad znalezionych w sieci, a z czasem samodzielnie dobierać grubość nitki do swojego projektu. Przy wyborze włóczki zwróć uwagę na jej skład, długość i wagę, aby wiedzieć, z jakim materiałem będziesz pracować.

Poradniki

Dziesiątki poradników na temat dziergania ułatwią Ci rozpoczęcie przygody z tym oryginalnym hobby. Robienie na drutach i szydełku wymaga odrobiny cierpliwości, lecz efekty wynagradzają czas spędzony nad tworzeniem dzieła. W naszej pasmanterii Mimotek znajdziesz wszystko, co niezbędne do robótek ręcznych. Druty, szydełka, włóczki i akcesoria pomogą Ci zrealizować każdy pomysł i z czasem coraz lepiej operować posiadanymi przyborami. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów krawieckich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl