Sznurek do makramy
Sznurek do makramy

Sznurek do makramy to jedyne, czego potrzebuje na początek osoba zainteresowana nauką sztuki wiązania sznurków. Jednak wybór konkretnego modelu sznurka ma ogromne znaczenie nie tylko w odniesieniu do efektu, ale również w kontekście komfortu pracy rękodzielnika. Jaki rodzaj sznurka wybrać?

Spis treści:
Rodzaje
Grubość
Kolor

 

 

 

Jaki sznurek do makramy dla początkujących?

Jaki sznurek do makramy wybrać dla początkujących? Sznurek ten może być naturalny lub syntetyczny, pleciony lub skręcany. W ofercie sklepu Mimotek znajdziesz oba te warianty w wielu kolorach do wyboru. Warto pamiętać, że sznurki różnią się także grubością, co również należy wziąć pod uwagę. Skontaktuj się z nami, jeśli wybierasz taki produkt po raz pierwszy i nie masz doświadczenia w tworzeniu makram - doradzimy Ci, na co się zdecydować.

Pleciony

Plecione sznurki zbudowane są z rdzenia bawełnianego lub poliestrowego i otoczki, którą tworzą splecione ze sobą nitki. Istnieją zatem zarówno sznurki plecione naturalne, w całości wykonane z bawełny, jak i produkty mieszane bawełniano-poliestrowe. Z wielu względów osobom rozpoczynającym swoją przygodę z makramą poleca się właśnie tego typu sznurki. Ich najważniejsze zalety to: - możliwość wielokrotnego rozplatania i ponownego zaplatania, - możliwość prania w pralce, - korzystna cena. Sznurki plecione nadają się do tworzenia zwartych makram i przedmiotów użytkowych. Sprawdzają się jako dekoracje ścienne, kwietniki, poszewki dekoracyjne, torebki czy łapacze snów. Dzięki rdzeniowi są wzmocnione, dlatego ze sznurków o odpowiedniej średnicy można stworzyć nawet hamak czy huśtawkę. Warto pamiętać jednak, że bawełniane nici chłoną wilgoć, a przez to mogą się odkształcać. Należy też zabezpieczać ich końcówki, aby po przycięciu rdzeń nie wystawał nieestetyczne spomiędzy nitek.

Sznurek pleciony z makramy

Skręcane

Sznurki skręcane to produkty zbudowane ze skręconych nitek. Rozróżniamy sznurki skręcane pojedynczo oraz sznurki skręcane z trzech rdzeni - bardzo efektowne wizualnie. Taki rodzaj sznurka nie nadaje się dla początkujących, ponieważ traci swoją formę podczas rozplątywania niewłaściwie wykonanych splotów. Ma jednak wiele zalet w rękach wprawionego już rękodzielnika. Sznurek skręcany jest bardzo miękki i delikatny, dlatego podczas wyplatania stanowi niezwykle przyjemny w dotyku materiał. Nadaje się również do rozczesywania, dzięki czemu można przygotowywać z niego makramy w stylu boho. Model zbudowany z trzech rdzeni jest też bardzo mocny, dlatego sprawdza się jako surowiec na przepiękne hamaki, leżaki czy huśtawki. Sznurki skręcane mają jednak również swoje wady. Po pierwsze, nie nadają się do prania w pralce, ponieważ makrama z takiego sznurka w praniu traci swoją formę. Po drugie, ich końcówki mogą się rozwarstwiać, na co trzeba uważać przede wszystkim przy tworzeniu dużych makram.

Sznurek do makramy 5-3 mm - jaką grubość wybrać?

Sznurek do makramy 5 mm, a może 3 mm? To pytanie, które również zadają sobie osoby zainteresowane sztuką splatania makramy. W sklepie Mimotek znajdziesz sznurki o grubości od 2 mm do 10 mm, przy czym najpopularniejsze w rękodzielnictwie są warianty o średnicy 3 i 5 mm, dostępne w wielu kolorach do wyboru. Który wybrać i w jakim przypadku?

Jaka jest różnica między sznurkiem cienkim a grubym?

Grubość sznurka decyduje nie tylko o tym, jak zaprezentuje się dzieło, ale również o tym, jak szybko (i jak wygodnie) uda się je stworzyć. Grubsze sznurki zaplata się szybciej. Z reguły dają one efekt luźniejszej struktury makramy. Gruby sznurek o średnicy ponad 5 mm nadaje się między innymi do tworzenia kwietników, makram ściennych czy opasek. Sznurki cienkie wymagają większej precyzji podczas pracy, ale pozwalają na zaplatanie węzłów, które dają efekt wręcz koronkowy. Dotyczy to przede wszystkim wariantów o średnicy 2 mm, z których można robić zjawiskową biżuterię czy breloki. Najbardziej uniwersalne sznurki o grubości 3-5 mm stanowią idealny wybór dla osoby początkującej, która nie wie jeszcze do końca, jakie dzieło zechce wykonać taką techniką. Takie sznurki będą odpowiednie właściwie do wszystkiego - od dekoracji po przedmioty użytkowe.

Jaki kolor wybrać?

Wybierając sznurki do zaplatania makramy, szybko zauważysz, że nie każdy wariant da się kupić w dowolnym kolorze. Dotyczy się to również sznurków papierowych, metalizowanych, czy z wypustkami. Najgrubsze i najcieńsze modele mają zwykle dość okrojoną paletę barw. Natomiast sznurki o średnicy od 2 do 8 mm możesz nabyć właściwie w dowolnym odcieniu. Wybór konkretnego koloru zależy od tego, jakie dzieło planujesz wykonać. Na początek odradzamy Ci jednak mieszanie barw w ramach jednej makramy. Możesz za to zdecydować się na dostępne w naszym sklepie bardzo efektowne wizualnie sznurki z metaliczną nicią. Wiesz już, jaki sznurek do makramy wybrać? Pamiętaj, aby obliczyć, jakiej ilości materiału potrzebujesz na daną pracę i zamówić sznurek z zapasem (kolory poszczególnych partii mogą się różnić). W sklepie Mimotek znajdziesz też akcesoria do makramy, takie jak obręcze czy koraliki - dzięki nim stworzysz piękne kwietniki, dekoracje ścienne i łapacze snów. Zachęcamy do zakupów w naszej pasmanterii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl