Szydełka
Szydełka

Szydełka są niezbędne, aby rozpocząć przygodę z projektowaniem i tworzeniem przeróżnych wyrobów tekstylnych. Jeśli posiadasz już włóczkę, dobierz narzędzie pod kątem jej grubości. Jeżeli zaś dopiero planujesz zaopatrzyć się w akcesoria do robótek ręcznych, najpierw zastanów się, co chcesz nimi stworzyć - szalik, pled czy może dekoracyjny obrus? Twoje narzędzia muszą odpowiadać ich przyszłemu zastosowaniu.

Spis treści:
Jak wybrać?
Kiedy mniejsze, a kiedy większe?
Dla początkujących
Rodzaje narzędzi do szydełkowania

 

 

Jak wybrać komplety szydełek?

Komplety szydełek dobiera się pod kątem grubości włóczki, a także oczekiwanego wyglądu gotowego wyrobu. Na początku warto jednak sugerować się przy wyborze podpowiedziami producentów. Informacje o zalecanej grubości narzędzi do szydełkowania czy dziergania znajdziesz przy opisie każdej włóczki dostępnej w naszej ofercie. Jeśli masz wątpliwości co do tych wskazówek, napisz do nas, a chętnie podpowiemy Ci, jaki model produktu zamówić. Warto wspomnieć przy tym, że od zasady „im grubsza włóczka, tym grubsze szydełko” istnieją wyjątki. Są one związane z efektem, jaki chcemy uzyskać, szydełkując. Jeśli chcesz stworzyć robótkę luźniejszą, ażurową, wybierz cienką włóczkę, a grubsze narzędzie do szydełkowania. Jeżeli zaś chcesz, aby Twoje dzieło było bardziej zwarte, postaw na grubszą włóczkę i cieńsze narzędzie.

Kiedy wybrać mniejsze, a kiedy większe narzędzie?

Jedno szydełko nie wystarczy, aby stworzyć wiele różnego typu prac. Choć na początku dobrze jest kierować się informacjami na banderoli wybranej włóczki, to z czasem każdy pasjonat rękodzieła zdaje sobie sprawę, że są to tylko sugestie. W zależności od robótek, jakie planujesz tworzyć, możesz potrzebować narzędzi zarówno cieńszych, jak i grubszych nawet do tej samej włóczki, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór kompletu złożonego z kilku modeli różnej wielkości. Większe narzędzie daje efekt delikatniejszej, nawet prześwitującej robótki. Mniejsze tworzy robótki zbite i sztywniejsze. Pierwsza grupa sprawdzi się więc tam, gdzie prześwity są pożądane, na przykład przy tworzeniu koszy czy dywaników. Natomiast druga będzie idealna do szydełkowania serwetek czy zabawek.

Narzędzie dla początkujących

Jak wybrać pierwsze narzędzie do szydełkowania, na którym będziemy uczyć się tej sztuki? Wskazane jest, aby osoba stawiająca swoje pierwsze kroki w świecie szydełkowania wybrała dla siebie grubszą włóczkę i narzędzie w rozmiarze 3-4 mm. Pozwoli to oglądać uważnie każde kolejne oczko i dobrze przećwiczyć technikę pracy. Poza tym pierwsze akcesoria do szydełkowania powinny być niedrogie, gładkie, lekkie i dobrze leżeć w dłoni.

Zestaw kolorowych szydełek aluminiowych

Szydełko metalowe, bambusowe czy plastikowe?

Szydełko metalowe, bambusowe, plastikowe, a także mieszane, czyli metalowe, ale z plastikową lub gumową rączką - to kolejny podział narzędzi do szydełkowania, na który warto zwrócić uwagę. W sklepie Mimotek znajdziesz te produkty pojedynczo i w zestawach, dlatego możesz przetestować je we własnych dłoniach. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie wskazać jednego idealnego wariantu. Wszystko zależy od osobistych preferencji użytkownika takiego narzędzia, a te preferencje będą kształtowały się z czasem, czyli z każdą kolejną robótką. Na początku warto poznać podstawowe cechy każdego modelu.

Narzędzia metalowe

Metalowe akcesoria do szydełkowania są bardzo popularne i wytrzymałe. Produkuje się je z aluminium lub stali, przy czym te aluminiowe są lżejsze. Nie trzeba obawiać się, że metalowe narzędzie źle leży w dłoniach - wręcz przeciwnie, profilowana rękojeść sprawia, że praca nimi nie męczy rąk. Warto rozróżnić przy okazji także akcesoria z metalowym haczykiem i plastikową, ewentualnie gumową rękojeścią. Dzięki temu ostatniemu dodatkowi szydełka mogą lepiej sprawować się u posiadaczy nieco większych dłoni.

Narzędzia bambusowe

Bambusowe akcesoria do szydełkowania są bardzo lekkie i przyjemne w użytkowaniu z uwagi na swoją naturalność. Gładka tekstura sprawia, że włóczka ładnie się po nich przesuwa. Jednocześnie nie są też na tyle śliskie, aby w niekontrolowany sposób oczka same z nich spadały.

Narzędzia plastikowe

Plastikowe akcesoria do szydełkowania są lekkie, tanie i bardzo trwałe, wbrew temu, co mogłoby się wydawać. Ponieważ występują w większych rozmiarach, świetnie sprawdzają się do tworzenia szydełkowych dekoracji z grubych włóczek. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie szydełko wybrać na początek, ani które jest najlepsze. Każdy wielbiciel robótek ręcznych powinien wypróbować różne rodzaje narzędzi w praktyce, zanim wyposaży się w zestaw akcesoriów różnej wielkości do różnych zastosowań. Jeśli szukasz drutów, włóczki i innych niezbędnych do szydełkowania produktów, poznaj cały asortyment sklepu Mimotek. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, a także zapraszamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl