Uncategorized

Tamborek drewniany

Tamborek drewniany jest narzędziem wykorzystywanym w hafcie. Obręcz służy do przytrzymywania materiału w czasie haftowania, tak by był on ciągle naprężony oraz nie przesuwał się podczas pracy. Narzędzie waży niewiele i może mieć różne rozmiary. Warianty drewniane spełniają kilka ról, a ich zastosowanie wykracza poza standardową funkcję. Nasza pasmanteria Mimotek przygotowała krótki poradnik dotyczący tych narzędzi. Dowiedz się o ich zastosowaniu, budowie czy sposobie użycia podczas haftowania.

Do czego służy tamborek drewniany i jaka jest jego budowa?

Tamborek drewniany spełnia kilka funkcji. Jest wykorzystywany w hafciarstwie i to właśnie tam osadzone jest jego główne zastosowanie. Podstawowym zadaniem narzędzia jest naciąganie materiału podczas haftu. Służy on do napięcia i trwałego zablokowania tkaniny na czas prac. Umożliwia to sprawne przeciąganie igły przez włókna materiału oraz dokładne wykonanie wzoru. Poza tym narzędzie chroni tkaninę przed zabrudzeniami, a także ewentualnymi zniszczeniami haftu. Co ciekawe, obręcz do haftowania znajduje jeszcze jedno zastosowanie. Przez wielu wykorzystywana jest jako ramka na wyszyty wzór. Po zakończeniu pracy obręcz można bowiem ustawić na półce lub zawiesić na ścianie.

Standardowa budowa narzędzia

Tradycyjna obręcz ma kształt okręgu lub owalu. W zależności od wybranego modelu jego średnica może sięgać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Narzędzie budują dwie obręcze, które umożliwiają prawidłowe ułożenie oraz zablokowanie tkaniny. Na obręczy zewnętrznej znajduje się specjalna śruba, ułatwiająca regulację zacisku. Wewnętrzna obręcz pełni rolę stelażu, na którym mocuje się tkaninę. Użycie narzędzia jest proste – poradzą sobie z tym nawet początkujące hafciarki.

Tamborek drewniany na białej tkaninie

Prawidłowe nałożenie materiału

Podczas wyboru obręczy ważne jest zwrócenie uwagi na jej wielkość. Średnicę narzędzia dobrze dostosować do wymiarów wyszywanego wzoru. Jak naciągnąć tkaninę na narzędzie? Należy zacząć od rozdzielenia obręczy. Następnie wybrany materiał trzeba położyć na mniejszą z obręczy. Kolejny krok to dociśniecie tkaniny za pomocą większej obręczy i jej odpowiednie napięcie. Jeśli materiał jest ułożony zgodnie z potrzebą hafciarki, wówczas należy dokręcić śrubę z zewnętrznej obręczy. W ten sposób tkanina zostanie zablokowana pomiędzy elementami i nie będzie przesuwać się w czasie haftowania.

Materiał, igły, tamborek drewniany 20 cm, muliny – czyli kompletny zestaw do haftowania

Tamborek drewniany 20 cm jest najczęściej polecanym wariantem wśród osób zajmujących się haftem. Średnica umożliwia swobodne naciąganie materiału, wyszywanie wzoru oraz wygodne ułożenie narzędzia w dłoniach. Drewniane wersje w tym rozmiarze mają zwykle odpowiedni ciężar – pozwalają na haftowanie bez użycia stojaka. Obok średnicy warto zwrócić uwagę na grubości ramki. Dobrze, jeśli mierzy ona między 0,8–1 cm. Do wyszycia wzoru konieczne będzie przygotowanie odpowiedniej tkaniny. Oprócz grubości splotu warto dobrać jej kolor oraz surowiec, z którego została wytworzona. Popularne są zwłaszcza usztywniane kanwy do haftu krzyżykowego. Zestaw warto uzupełnić igłami, mulinami oraz nożyczkami. Na początku przygody z haftowaniem możesz kupić muliny w kolorach niezbędnych do wyszycia konkretnego wzoru, stopniowo poszerzając swoją kolekcję. Hafciarzom przyda się także pisak lub kalka do przenoszenia wybranego obrazu na tkaninę. W ten sposób wyszywanie będzie bardziej precyzyjne i zgodne z przygotowanym wzorem.

Czy warto wybrać wariant plastikowy?

Podczas kompletowania zestawu do haftowania może powstać dylemat dotyczący wyboru tamborka. Oprócz modeli drewnianych w sprzedaży znajdują się także warianty plastikowe, które często trafiają w ręce hafciarzy w alternatywie dla obręczy z drewna. Zaletą plastikowych wersji jest ich lekka obudowa oraz wiele kolorów do wyboru. Niestety w odróżnieniu od akcesoriów z drewna może dojść do ich odkształcenia, a nawet pęknięcia. Obręcze z drewna są wybierane przez osoby haftujące ze względu na swoją wytrzymałość. Raz zakupione akcesoria posłużą użytkownikom przez lata, a ich naturalny wygląd doda haftowi unikatowego wyglądu. Różnorodność dostępnych wymiarów, kształtów oraz odcieni sprawia, że to właśnie drewniane warianty są chętniej wybieranymi przez hafciarki. Tamborek jest narzędziem często wykorzystywanym przez hafciarki. Stanowi alternatywę dla plastikowych obręczy i przez wielu uznawany jest za jedno z trwalszych i niezawodnych metod na napinanie materiału do haftowania. Jeśli szukasz odpowiedniego narzędzia dla siebie, koniecznie zajrzyj do pasmanterii Mimotek . Mamy dla Ciebie kilka wariantów tych akcesoriów o średnicy od 10 do nawet 33 cm. Widzimy się w Mimotku, gdzie wybrane artykuły do haftu zamówisz online!