Uncategorized

Wełna czesankowa

Wełna czesankowa ma charakterystyczny wygląd. Można ją rozpoznać po grubym splocie oraz równolegle ułożonych włóknach, będących efektem czesania. Ten typ tkaniny wykorzystywany jest zwłaszcza przez osoby wykonujące rękodzieło. Używa się go do filcowania techniką na mokro lub sucho. Produkt występuje w pełnym zakresie kolorów – w pasmanterii Mimotek mamy, m.in. wełnę jednobarwną i multicolor.

Czym jest wełna czesankowa i jakie są jej właściwości?

Wełna czesankowa powstaje z okrywy owiec, w tym między innymi z runa merynosów australijskich. Surowiec przypomina swoim wyglądem sznur, ponieważ tworzy go wiele włókien splecionych ze sobą równolegle. Gruby materiał przechodzi przez staranny proces obróbki. Po wstępnym gręplowaniu włókna poddawane są czesaniu specjalnymi szczotkami, a następnie układa się je równolegle do siebie. Przędza wygląda na gładką i delikatną, a ze względu na swoją dużą grubość przypomina sznur. Mimo to włókno uznawane jest za dekoracyjne, dlatego wykorzystuje się je m.in. do tworzenia rękodzieła.

Właściwości

Właściwości wełny czesankowej są szeroko opisywane i można zaliczyć do nich przede wszystkim wysokie walory estetyczne. Materiał wygląda na miękki i przyjemny w dotyku. W rzeczywistości niezwykle delikatnie obchodzi się ze skórą i nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwej cery. Puszyste włókna świetnie zatrzymują ciepło. Jednocześnie na uwagę zasługują aspekty higieniczne. Rękodzieła z wełny nie potrzebują prania dla zachowania ich czystości. Włókna odporne są bowiem na powstawanie zabrudzeń oraz są nieprzyjazne bakteriom. Sprawia to, że przedmioty wykonane z tej tkaniny na długo zachowują swój świeży wygląd. Ze względu na wysoką podatność na formowanie kształtów, wełna ta wykorzystywana jest do tworzenia biżuterii, akcesoriów dekoracyjnych i zabawek. Surowiec może być obrabiany techniką filcowania , a powstające w ten sposób rękodzieła są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.

Zalety

Podobnie jak inne typy wełny, również ten rodzaj posiada zestaw wad i zalet. Do walorów włókien zalicza się ich plastyczność i łatwość w formowaniu dowolnych kształtów. Praca z materiałem jest bardzo wdzięczna, dlatego poradzą sobie z nim nawet osoby początkujące. Na uwagę zasługuje jednolita struktura, utworzona dzięki równolegle kładzionym włóknom. Wyroby powstające z tego surowca są estetyczne i służą często za niewielkie ozdoby wnętrz lub dodatki do stylizacji. Cechuje je trwałość oraz słaba podatność na zabrudzenia. Sama przędza jest z kolei lekka i przyjemna w dotyku.

Owcza wełna

Wady

Osoby pracujące z tym materiałem wskazują na jej naturalną zdolność do mechacenia. Często dochodzi także do filcowania włókien, dlatego przy pracy z wełną zaleca się wykorzystywanie właśnie tej techniki. Surowiec jest delikatny, co wpływa na konieczność zachowania ostrożności przy pracy. Równolegle ułożona przędza łatwo się plącze, na co trzeba zwrócić uwagę podczas obróbki. Warto także pamiętać o sposobie pielęgnacji wyrobów z tego rodzaju wełny. Dla zachowania pierwotnego wyglądu rękodzieł należy unikać tradycyjnego prania w pralce.

Zastosowanie wełny czesankowej do filcowania

Filcowanie to jedno z najpopularniejszych zastosowań wełny czesankowej. Technika ta umożliwia tworzenie rozmaitych ozdób do wnętrz, figurek, a nawet biżuterii. Filcowanie polega na nakłuwaniu igłą włókien , co powoduje zbijanie się materiału oraz formowanie w wybrane kształty. Metoda ta dzieli się na nakłuwanie na mokro oraz sucho i w zależności od wybranej techniki wymaga użycia innych narzędzi pomocniczych. Ze względu na niski poziom skomplikowania filcowanie nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności i poradzą sobie z nim nawet początkujący rękodzielnicy.

Metody obróbki

Osoby chcące filcować wełnę mogą zrobić to na dwa sposoby. Pierwsza z metod to filcowanie na mokro, które wymaga użycia ciepłej wody i naturalnego mydła. W ten sposób powstają m.in. dekoracyjne kule, kwiaty, czy płaskie formy do tworzenia biżuterii. Przed skorzystaniem z tej techniki warto obejrzeć wideo instruktażowe ze względu na konieczność zachowania właściwej kolejności obróbki. Filcowanie na mokro wymaga odpowiedniego ułożenia wełny, następnie jej skropienia, pocierania i rolowania. Druga z technik obróbki to filcowanie na sucho. Należy użyć do niego specjalnej igły z zadziorami oraz podkładki o odpowiedniej wysokości. W celu stworzenia filcu należy energicznie nakłuwać wełnę za pomocą igły, która zmieni ją w zbitą strukturę. Filcowanie na sucho jest zdecydowanie prostszą techniką obróbki tej wełny i pozwala stworzyć rozmaite formy przestrzenne do użycia w wyrobie biżuterii i innego rękodzieła. Wełna czesankowa uznawana jest za wysoce dekoracyjną. Wykorzystywane do filcowania włókno jest miękkie, przyjemne w dotyku i delikatne. Używa się go przy tworzeniu m.in. dekoracji, biżuterii, czy zabawek. W pasmanterii Mimotek mamy pełny zakres kolorystyczny tego materiału. To zarówno włókna jednobarwne, jak i multicolor do tworzenia oryginalnego rękodzieła. Sprawdź sama i uzupełnij swoją kolekcję o miękkie motki!