Galanteria metalowa
Galanteria metalowa

Galanteria metalowa towarzyszy szwalniom i krawcowym od dawna. Wykonane z połyskującego, trwałego materiału dodatki służą do trwałego mocowania poszczególnych elementów garderoby i zdobią je swoim wyglądem. Pełnią wiele ról i znajdują dziesiątki zastosowań. Jakie dodatki zalicza się do galanterii? Jakie właściwości mają poszczególne akcesoria oraz jakie jest ich zastosowanie?

Spis treści
Czym są i jakie właściwości mają metalowe dodatki?
Metalowe elementy w szwalniach
Wykorzystanie w torebkach, plecakach i ubraniach
Inne zastosowania

Czym jest galanteria metalowa?

Galanteria metalowa jest niczym innym, jak zestawem akcesoriów służących do dekorowania i sprawnego łączenia ze sobą wybranych elementów garderoby. Wykorzystuje się ją w krawiectwie i wszelkich odmianach tego rękodzieła. Elementami z tej galanterii są, między innymi karabińczyki, regulatory, ćwieki, kółka, półkola, zapięcia i wieszaczki. Wykonuje się je z metalu, niekiedy pokrytego kolorową warstwą farby, dla podwyższenia ich walorów estetycznych. Akcesoria te wymagają mniej lub bardziej skomplikowanej metody mocowania na tkaninie. Kółka i karabińczyki wystarczy przewlec materiałem i doszyć do konstrukcji. W przypadku ćwieków konieczne będzie użycie siły i ostrożność przy zaginaniu "kolców".

Właściwości doceniane w szwalniach profesjonalnych i domowych

Metalowe dodatki cechują się wysoką trwałością. Akcesoria odporne są na zniekształcenia, a po przymocowaniu nie przecierają się i ciężko je odgiąć. Metaliczny wygląd na długo zachowuje pierwotną formę. Zawieszki i karabińczyki stanowią tym samym dodatkową ozdobę torebek, kurtek i sukienek. Ważnym walorem jest także różnorodny rozmiar dodatków z metalu. Zwykle mierzą one kilka centymetrów, dzięki czemu łatwo można je dobrać do danego projektu. Nie można zapomnieć o niskiej cenie zakupu. Koszt pojedynczego elementu w naszej pasmanterii To i Owo 24h wynosi kilkadziesiąt groszy za sztukę. Przy właściwym użytkowaniu, posłuży on właścicielowi przez wiele lat.

 

Galanteria metalowa do torebek, plecaków i ubrań

Galanteria metalowa do torebek wybierana jest bardzo często. Zastosowanie trwałych elementów konstrukcji jest ważne przy zamocowaniu paska czy stworzenia jego regulacji. Dodatkami używanymi do produkcji torebek są także kółka i ćwieki do dekoracji. Galanteria znajduje swoje zastosowanie także przy tworzeniu plecaków i ubrań. W pierwszym przypadku używa się przede wszystkim regulatorów oraz kół i półkoli kaletniczych. Niekiedy rolę zapięcia plecaka pełni karabińczyk. Do produkcji ubrań stosuje się, m.in. ćwieki, napy i nity, łącząc ze sobą poszczególne fragmenty kurtki bądź sukienki i dodając jej oryginalnego wyglądu.

Inne zastosowanie metalowych dodatków

Metalowe akcesoria są często używane w przemyśle kaletniczym i tapicerskim. Metalowe obręcze i zapięcia prezentują się szczególnie dobrze, jako wykończenie skórzanych elementów. Co więcej, dzięki swojej trwałości nadają się do wieloletniego użytkowania w zestawieniu z materiałami wykorzystywanymi w kaletnictwie. Akcesoria z galanterii można znaleźć tym samym przy skórzanych torebkach, paskach i portfelach. W przypadku tapicerowania popularnym zabiegiem jest m.in. wykańczanie tapicerki drzwi okrągłymi ćwiekami. Ten element dekoracyjny jest wykorzystywany także do ozdabiania krzeseł czy wezgłowia w łóżkach. Metalowe dodatki znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale także kaletnictwie i tapicerowaniu. Do tego rodzaju galanterii zalicza się metalowe obręcze, karabińczyki, zawieszki czy ćwieki, przypisując im wysokie walory użytkowe oraz estetyczne. W pasmanterii To i Owo 24h mamy dla Ciebie szeroki wybór akcesoriów do wykończenia ubrań, torebek i plecaków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl