Uncategorized

Włóczka bawełniana

Włóczka bawełniana charakteryzuje się gładką i wytrzymałą strukturą. Z uwagi na swoje właściwości ma wszechstronne zastosowanie – nadaje się do tworzenia ubrań, dodatków i akcesoriów dla dzieci. Po przędzę sięgają zarówno początkujący rękodzielnicy, jak i osoby, które na drutach pracują od lat. Motki dostępne są w dziesiątkach kolorów, co przekłada się na możliwość tworzenia kreatywnych projektów. Jakie cechy ma włóczka bawełniana i kiedy warto po nią sięgać? Czy przędza może mieć kontakt z delikatną skórą dzieci?

Jakie właściwości ma włóczka bawełniana?

Włóczka bawełniana ma zwykle strukturę luźno skręconych nici, a dzięki niskim skłonnościom do mechacenia jest często wybierana przez dziewiarki. Rękodzieła stworzone z tego materiału na długo zachowują bowiem swój świetny wygląd, a na ich powierzchni nie tworzą się nieestetyczne kulki. Włókna przędzy tworzą gładki splot, który jest przyjemny w dotyku. Włóczka nie podrażnia skóry i nie gryzie, pozwalając na swobodą wymianę powietrza między ciałem i otoczeniem. Jednocześnie bawełniane włóczki są bardzo wytrzymałe, przez co można ich używać do tworzenia ubrań i dodatków. Przędza słabiej ogrzewa ciało, niż tradycyjne włóczki wełniane, jednak mimo to będzie stanowić dobrą ochronę ciała przed chłodem. Warto również zwrócić uwagę na dużą dostępność kolorów. Bawełna świetnie poddaje się farbowaniu, dlatego włóczki z tego materiału występują w dowolnym odcieniu. W naszej pasmanterii Mimotek są to, m.in. odcienie bieli, szarości, różu oraz wszystkie kolory tęczy.

Łatwa pielęgnacja

Sporą zaletą tej włóczki jest również sposób jej pielęgnacji. W odróżnieniu od wyrobów z wełny rękodzieło nie zawsze musi być prane ręcznie z zachowaniem wysokiej ostrożności. Swetry, szaliki i inne akcesoria z bawełny mogą być czyszczone w pralce. Warunkiem jest zastosowanie się do zaleceń umieszczonych na etykiecie. Przed wrzuceniem materiału do pralki dobrze jest go również zmierzyć. Bawełna zbiega się bowiem podczas prania, dlatego pobranie miar przed zmoczeniem ułatwi późniejsze ułożenie dzianiny na czas suszenia. Jeśli chodzi o kolor i strukturę materiału, to zachowują się one dość dobrze podczas prania w pralce. Włóczka nie mechaci się, a przy odpowiedniej konserwacji kolor na długo zachowuje swoją intensywność.

Koszyk z włóczkami bawełnianymi

Zastosowanie grubych nici

Włóczka gruba z bawełny znajduje zastosowanie m.in. przy tworzeniu tekstyliów domowych i ozdób. Dzięki niej można stworzyć efektowny dywanik, poduszkę czy narzutę na łóżko. Oprócz tego świetnie sprawdzi się ona przy dzierganiu dekoracji do wnętrz – można jej użyć do wykonania osłonki na doniczkę lub świeczkę. Grube włóczki dostępne m.in. w pasmanterii Mimotek nadają się również do tworzenia rozmaitych dodatków do odzieży. Już jeden motek przędzy wystarczy do stworzenia oryginalnej torebki, szalika czy opaski. Co najważniejsze, gruba włóczka jest łatwa w dzierganiu, dlatego mogą po nią sięgać osoby początkujące.

Cienka wersja

Cienka włóczka może być użyta do tworzenia odzieży, dodatków i tekstyliów. Zwykle używa się jej do dziergania swetrów z pomysłowo zaprojektowanymi splotami. Przędza nadaje się do robienia standardowych sweterków dopasowanych do ciała, a także modeli oversize. Z włóczki można z powodzeniem wykonać modne poncza, narzutki oraz kamizelki. Cienki splot daje duże możliwości, jeśli chodzi o wykonywanie krojów i wzorów na odzieży. Z tego powodu bawełniana włóczka używana jest do dziergania mniej standardowych projektów, takich jak krótkie topy damskie, czy komplety ze spódniczką. Wiele osób używa ich także do robienia pledów, czapek i strojów kąpielowych.

Czy włóczka bawełniana dla dzieci to dobry wybór?

Włóczka bawełniana dla dzieci w łagodny sposób obchodzi się z ich skórą. Miękkie w dotyku włókna nie podrażniają wrażliwego ciała malucha, dlatego wyroby z przędzy z powodzeniem mogą być wybierane przez rodziców. Z dzianiny powstają, m.in. czapeczki, sweterki oraz sukienki dla dzieci. Nie brakuje także oryginalnych spodenek czy przyjemnych w dotyku skarpetek. Włóczka ta dobrze sprawdzi się również do stworzenia przewiewnej czapki, dobrej zwłaszcza w okresie przejściowym. Zaawansowane dziewiarki mogą sięgać po przędzę także do robienia miękkich pluszaków. Te także można stworzyć z włóczki z bawełny. Miękka struktura, luźny splot oraz duża wytrzymałość stanowią podstawowe właściwości bawełnianej włóczki. Przędza występuje w dziesiątkach kolorów, a dzięki różnym grubościom splotu można jej użyć do pracy nad rozmaitymi projektami. Włóczka sprawdzi się przy tworzeniu odzieży, akcesoriów, tekstyliów i ozdób domowych. Można jej także użyć do wykonywania ubranek i zabawek dla dzieci. Jeśli szukasz dużego wyboru bawełnianych włóczek, koniecznie odwiedź naszą pasmanterię Mimotek. Oprócz szerokiej palety kolorów znajdziesz tu szczegółowy opis produktów, który ułatwi dobór włóczki do wykonywanego projektu.